Hornické tričko 

Horník neboli havíř, není zas tak archaické povolání, jak by se možná mohlo někomu zdát. I v dnešní době pracuje mnoho lidí (především muži) jako havíři a nutno říct, že je to povolání, které si zaslouží náš obdiv.
Počet produktů: 5
Zobrazeno 1 – 5 z 5 položek
Zobrazeno 1 – 5 z 5 položek

Havíři, horníci a helfři

Horník, jak jistě víme, pracuje v dole, kde se těží nějaký nerost. V našich krajích je to především uhlí, ale pokud bychom se podívali třeba do Jihoafrické republiky, najdeme zde diamantové doly, těžbu drahých kovů, například platiny. Hornictví je velmi nebezpečné povolání, což asi znáte z občasných zpráv v médiích, kdy se stane zával šachty. Havířinu bychom také dozajista nezařadili na seznam těch nejlepších povolání, co se týče zdraví. Pobyt pod zemí, velmi těžké pracovní podmínky, neustálý prach, to vše dlouhodobě zdraví horníků poškozuje.

Havířina je velmi staré povolání, sahá do dávných dob, kdy se nerosty začaly těžit. Dříve havíři nosili jako stejnokroj bílé pláště a také samozřejmě lucernu, kterou si v dole museli svítit. V Čechách je hornictví rozšířeno především na Ostravsku, pojmenované podle tohoto řemesla bylo dokonce i město Havířov. Práce je to velmi fyzicky náročná a ženy tu vesměs nenajdete. Horník se stará o obsluhu důlních strojů a provádí nejrůznější druhy prací, které jsou potřeba v hlubinné těžbě. Obsluhuje tak třeba razicí, dobývací nebo hloubicí stroje jak už jsme zmínili, nejedná se zrovna o zdravé prostředí pro práci, a tak horníci mají i za úkol odebírat vzorky ovzduší.

Pocházíte z Ostravska? Pak dozajista víte, jak velkou tradici tady má havířina. A jako moc těžká práce to je. Jistě si zaslouží náš obdiv, pokud třeba někdo z vašich známých jako havíř pracuje, neváhejte, a dejte mu to najevo. A jak? Třeba pomocí vtipného dárku! Co takhle stylové tričko s potiskem pro horníka? Garantujeme, že takové tričko váš kamarád ještě nemá, potisk pro horníka je tou nejlepší cestou, jak mu dát najevo, že si jeho práce vážíte. Tričko je velmi pohodlné a příjemné na nošení, uvidíte, že se z něj stane jeho oblíbený volnočasový kousek.

Zobrazit